Bavlna – klasika, ktorá z módy nevyjde

bavlna reklamni textil 03a
bavlna reklamni textil 02a

Bavlna je všade okolo nás. Neveríte? Len váš šatník obsahuje mnoho vecí obsahujúcich bavlnu. Oblečenie však nie je jediné, ktoré sa z bavlny vyrába. Na čo všetko je teda bavlna dobrá a aké je jej tajomstvo? Prečo si vyberáme hlavne odevy zo 100% bavlny?

Bavlna – klasika, ktorá z módy nevyjde

Z čoho vôbec bavlna pochádza? Bavlna ako taká sa získava z rastlín bavlníka, konkrétne z jeho semien. História pestovania tejto rastliny siaha hlboko do minulosti, až tisíce rokov späť. Vtedy boli premiantmi v jej pestovaní Egypt či Mexiko, Európa bola týmto prírodným materiálom obohatená až zhruba v šiestom storočí nášho letopočtu. Aj keď sa tešila väčšej obľube v minulosti, aj dnes má medzi odevnými materiálmi dôležité postavenie, ktoré síce syntetické materiály upozaďujú, avšak bavlna je stále dosť žiadaná. Iste ste už videli aj bavlnené textilné tašky. Vedeli ste, že sa dokonca oslavuje aj svetový deň bavlny? Áno, skutočne! Ide o pomerne novú záležitosť, avšak pokiaľ aj vy chcete vzdať hold tomuto materiálu, zapíšte si do svojich kalendárov dátum 7. októbra, ktorý je od roku 2019 na oslavu bavlny vyhradený.

Na pestovanie bavlny sú vhodné najmä teplé oblasti. Niektorí pestovatelia však na pestovanie využívajú lacné postreky, ktoré nemusia pôsobiť dobre na ľudské zdravie, a tak sa mnoho odberateľov snaží tento spôsob pestovania bavlny nepodporovať. Kvalita je v tomto prípade viac ako dôležitá. Pokiaľ sa vy sami chcete takejto bavlne vyhnúť, siahnite po produktoch obsahujúcich organickú bavlnu, pretože v tomto prípade sa bavlníky pestujú bez použitia toxických chemikálií. Vo väčšine prípadov sa bavlna zmieša v priadzach s chemickými vláknami, kedy sa väčšinou jedná o nám dobre známy polyester.

Výhody bavlny

Asi každý vlastníme nejaký bavlnený odev. Často vídame napríklad tričká, ale mnoho ľudí nedá dopustiť na bavlnenú spodnú bielizeň, ktorú si vyberajú najmä vďaka priedušnosti tohto materiálu. Ide navyše o jemný materiál, ktorý je na tele veľmi príjemný. Má tiež schopnosť absorbovať vlhkosť. Kvalitné bavlnené oblečenie vám teda aj v horúcich letných dňoch zaistí skutočný komfort, ktorý mnohokrát syntetické materiály nedokážu zaistiť ani zďaleka. Pokiaľ navyše zvolíte do svojho šatníka oblečenie vyrobené z biobavlny, vyberáte sa tak kúsky, ktoré sú ešte jemnejšie na dotyk, pretože takýto materiál nie je nijako porušený chemickými prípravkami. Navyše takéto tkaniny nepodstupujú také spracovanie, čo len znásobí pozitívne vlastnosti tohto materiálu.

Bavlnené tašky, chrbtové vaky

Populárne sú tiež bavlnené plátené tašky alebo vaky na chrbát s potlačou. Firmy potom môžu využiť potlač reklamného textilu.

Vyberajte z našej ponuky a pýtajte svoju potlač textilu už dnes.